Consider a chemical reactionCO(g) + 2H_2(g) = CH_3OH(g). When 2 moles of CO were
ID: 916672 • Letter: C
Question
Consider a chemical reactionCO(g) + 2H_2(g) = CH_3OH(g). When 2 moles of CO were reacting with 4 moles of H_2 at temperature 500K and pressure p = 100 bar, and chemical equilibrium was reached, n = 0.366 moles of CO was consumed. Based on the given data determine the value of the chemical equilibrium constant K(T) for T = 500. Consider now the same reaction, when 3 moles of CO are reacting with 3 moles of H_2 at the temperature T = 500K and the pressure p_0 = 1 bar. Find the mass w of the product, i.e., CH_3OH, obtained in the reaction.Explanation / Answer
a) Given that 2 moles of CO reacting wih 4 moles of H2.
CO(g) + 2H2 (g) <---------> CH3OH (g)
Initial 2 mol 4 mol
At equilibrium 2-X 4-2X X
Given that when equilibrium was reached 0.366 moles of CO was consumed.
That means X = 0.366
Therefore, equilibrium concentrations are
[CO] = 2-X = 2-0.366 = 1.634 M
[H2] = 4-2X = 4 - 2 x 0.366 = 3.268 M
[CH3OH] = X = 3.268 M
Hence,
K = [CH3OH]/[CO][H2]2
= (0.366) / (1.634) (3.268)2
= 0.021
K = 0.021
Therefore, thermodynmic equilibrim constant K = 0.021
b)
Given that 3 moles of CO reacting wih 3 moles of H2.
CO(g) + 2H2 (g) <---------> CH3OH (g)
From this balanced equation , we can say that
For every 2 moles of H2 , 1 mole of CO is required.
Hence,
For every 3 moles of H2 , 1.5 moles of CO is required.
But we have 3 moles of CO
Therefore, CO is in excess.
Hence, H2 is the limiting reagent.
Therefore, mass of CH3OH is calculated based upon H2.
CO(g) + 2H2 (g) <---------> CH3OH (g)
2 mol 1 mol= 32 g
3 mol ?
? = (3 mol H2/ 2 mol H2) X 32 g of CH3OH
= 48 g of CH3OH
Therefore, mass of CH3OH obtained in the reaction = 48 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.