The temperature of 1.30mol of an ideal gas increases from 10.4 celcius to 48.8 c
ID: 594942 • Letter: T
Question
The temperature of 1.30mol of an ideal gas increases from 10.4 celcius to 48.8 celcius as the gas is compressed adiabatically. part a Calculate q for this process, assuming that . C=3R/2 Express your answer to one significant figure and include the appropriate units. part b Calculate w for this process, assuming that . C=3R/2 Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. part c Calculate delta U for this process, assuming that . c=3R/2 Express your answer to three significant figures and include the appropriate units part d Calculate delta H for this process, assuming that .C=3R/2 Express your answer to three significant figures and include the appropriate unitsExplanation / Answer
a) q = 0 for an Adiabatic Process b) w = delta U = nCv(T2 - T1) => w = 1.3 * 1.5 * 8.314 * (48.8 - 10.4) => w = 622.552 J c) delta U = w = 622.552 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.