Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The temperature inside the space station is 18 degrees Celsius and the air press

ID: 1054642 • Letter: T

Question

The temperature inside the space station is 18 degrees Celsius and the air pressure in the space station is 7 mmhg. A balloon with a volume of 893 mL inside the station floats out onto Planet X where the atmospheric pressure is 0.294 atm. The volume of the balloon is now 2305 mL. What is the temperature on Planet X in units of Celsius. The temperature inside the space station is 18 degrees Celsius and the air pressure in the space station is 7 mmhg. A balloon with a volume of 893 mL inside the station floats out onto Planet X where the atmospheric pressure is 0.294 atm. The volume of the balloon is now 2305 mL. What is the temperature on Planet X in units of Celsius.

Explanation / Answer

T1 = 18°C = 18+273 = 291 K

P1 = 7 mm Hg

V1 = 893 mL

P2 = 0.294 atm = 0.294*760 = 223.44 mm Hg

V2 = 2305 mL

T2 = ?

assume ideal gas law

P1V1/T1 = P2V2/T2

T2 = P2V2/(P1V1) * T1

T2 = (223.4*2305)/(7*893) * (291) = 23975.923 K

T2 = 23975.923 -273 = 23702.923 °C (due to increase in P)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote