What is the balanced chemical equation? 1) How many moles of chromic chloride is
ID: 598683 • Letter: W
Question
What is the balanced chemical equation?1) How many moles of chromic chloride is made from 6.0 moles Cr?
2) How many moles of chlorine gas is needed to react with 6.0 moles of Cr?
3) How many grams of chromic chloride is made from 1.60 moles of chlorine gas?
4) How many grams of Cr is needed to produce 36.0 grams of chromic chloride?
Explanation / Answer
the balance equation is 2Cr + 3Cl2 ------> 2CrCl3 so from the equation, a) 2 moles of Cr gives 2 moles of chromic chloride. so 6 moles gives 6*2/2 = 6 moles of chromic chloride b) 2 moles of Cr require 3 moles of chlorine gas. 6 moles require 6*3/2 = 9 moles. c) 3 moles of chlorine gas gives 2 moles i.e 2*158gm of chromic chloride. [1 mole of chromic chloride weighs 158gm] 1.6 moles gives 1.6*2*158/3 = 168.533 gm d) 2*158 gm of chromic chloride require 2*52 gm of Cr. 36 gm require 36*2*52/(2*158) = 11.848 gm of Cr hence the answers are : a) 6 moles of chromic chloride b) 9 moles of Cl2 gas c) 168.533 gm of chromic chloride d) 11.848 gm of Cr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.