Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An alloy is made of Copper (Cu) and tin (Sn). The density of the alloy is found

ID: 616637 • Letter: A

Question

An alloy is made of Copper (Cu) and tin (Sn). The density of the alloy is found to be 8.76g/cm3. The reported densities of copper and tin are as follows: Cu = 8.96g/cm3 Sn = 7.30g/cm3. Find the % of copper and zinc in the alloy.

Explanation / Answer

Q Common brass is a copper and zinc alloy containing 37.0% zinc by mass and having a density of 8.48 . A fitting? Common brass is a copper and zinc alloy containing 37.0% zinc by mass and having a density of 8.48 . A fitting composed of common brass has a total volume of 111.0 .How many atoms of copper does the fitting contain? How many atoms of zinc does the fitting contain? ans calculate the mass of the allow: d = m/v ------->8.48 g/ml = x/111.0ml ------> 941.28 grams of the alloy Calculate the mass of both zinc and copper in the sample: .37 x 941.28 = 348.27 grams of zinc .63 x 941.28 = 593.01 grams of copper Calculate the amount of atoms of each using Avogadro's number and the molar mass of zinc and copper from the periodic table, and the known masses in the above equation. 348.27 g Zn x 1 mol Zn/65.409 g x 6.02 x 10 ^23 = 3.2054x 10^24 593.01 g Cu x 1 mol Cu/63.546 x 6.02 x 10 ^23 = 5.6179 x 10^24

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote