An alloy is composed of elements A (85%) and B (15%) by weight. The density of t
ID: 756532 • Letter: A
Question
An alloy is composed of elements A (85%) and B (15%) by weight. The density of the alloy is 1.88 g/cm^3. The properties of these elements are: Element A----Gross atomic weight = 23.0898 a-barns=0.18 s-barns=1.39 Element B----Gross atomic weight = 24.0065 a-barns=0.22 s-barns=2.50 A) Determine the atom density for the two elements. element A = ? element B = ? B) The absorption cross section for the two elements. element A = ? element B = ? C) The scattering cross section for the two elements. element A = ? element B = ? D) The mean-free path for the absorption for the two elements. element A = ? element B = ? Please show all work.Explanation / Answer
check this will help u http://nuclearpowertraining.tpub.com/h1019v1/css/h1019v1_116.htm http://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_cross_section
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.