Calculate the heat of formation for C2H5OH, given the standard enthalpies of for
ID: 622245 • Letter: C
Question
Calculate the heat of formation for C2H5OH, given the standard enthalpies of formation for CO2, H2O, and O2 are -393.5 kJ/mol, -285.83 kJ/mol, and 0 kJ/mol, respectively.Explanation / Answer
Calculate the standard enthalp of formation of ethanol C2H5OH (l) from the heat of combustion of ethanol, which is -1368 kJ/mol, by using tabulated standard enthalpies of formation for CO2 (g) and H20 (l). The combustion of C2H5OH is as follows: C2H5OH (l) + 3O2 (g) -----> 2CO2 (g) + 3H2O (l) The heat of combustion of ethanol is -1368 kJ/mol. Heat of formation of CO2 (g) = -393.509 kJ/mol Heat of formation of H2O (l) = -285.83 kJ/mol Total enthalpy change = total heat of formation of CO2 reaction + total heat of formation of H2O in reaction Therefore, total enthalpy change = 2(-393.509) + 3(-285.83) = -787.018 + (-857.49) = -1644.508 kJ/mol Obviously, there is a difference between the total enthalpy change of the reaction and the heat of combustion of ethanol. This difference is the enthalpy of formation of the ethanol. The difference = -1644.508 - (-1368) kJ/mol = -276.51 kJ/mol Therefore, enthalpy change of formation of ethanol = -276.51 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.