When 20mL of 1.40M solution of calcium nitrate is mixed with 70.0mL of 0.234M po
ID: 626131 • Letter: W
Question
When 20mL of 1.40M solution of calcium nitrate is mixed with 70.0mL of 0.234M potassium iodate a precipitate (Ca(IO3)2) is formed. a) Write a balanced equation for this reaction b) Determine the limiting reagent. show work c) Calculate the concentration of both NO3- and IO3- before mixing and after mixing, keeping in mind the large excess of one reagent involved. Because of this, we can assume the precipitation reaction goes to completion.Explanation / Answer
Ca(NO3)2 + 2KIO3----> 2KNO3 + Ca(IO3)2 mmoles Ca(NO3)2: 20*1.40 = 28mmol mmoles KIO3: 70*0.234 =16.38mmol You need 2 moles of KI per mole of Ca(NO3)2, so 16.38 mmoles KIO3 would react with 14 mmoles Ca(NO3)2, KIO3 is the limiting reagent. [NO3-] = 28mmol*2/90mL = 0.6222M [IO3-] = 16.38mmol*2/90mL = 0.364M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.