How many molecules of CH4 are in 48.2 g of this compound? 2.90 Times 1025 4.00 1
ID: 626653 • Letter: H
Question
How many molecules of CH4 are in 48.2 g of this compound? 2.90 Times 1025 4.00 1.81 Times 1024 3.00 5.00 Times 1024 The molecular weight of urea ((NH2)2CO ), a compound used as a nitrogen fertilizer, is _____ amu. 60.1 44.0 32.0 8.0 43.0 A weak electrolyte exists predominantly as _____ in solution. molecules atoms ions an isotope electrons When the following equation is balanced, the coefficient of H3PO4 is _____. H3PO4 (aq) + NaOH (aq) rightarrow Na3PO4 (aq) + H2O (1) 4 1 3 0 2 Sulfur and fluorine react in a combination reaction to produce sulfur hexafluoride: S(s) + 3F2(g) rightarrow SF6(g) In a particular experiment, the percent yield is 79.0%. This means that a 7.90-g sample of fluorine yields _____g of SF6 in the presence of excess sulfur. 30.3 10.1 24.0 0.110 7.99 Calculate the concentration (M) of sodium ions in a solution made by diluting 50.0 mL of a 0.874 M solution of sodium sulfide to a total volume of 250.0 mL. 0.525 0.350 0.874 0.175 4.37 When the following equation is balanced, the coefficient of HCI is_____. CaCO3 (s) + HCI (aq) rightarrow CaCl2 (aq) + CO2 (g) + H2O (I) 0 2 3 1 4 The concentration of iodide ions in a 0.193 M solution of barium iodide is _____. 0.193 M 0.386 M 0.579 M 0.0965 M 0.0643 M What mass (g) of AgBr is formed when 35.5 mL of 0.184 M AgN O3 is treated with an excess of aqueous hydrobromic acid? 53.6 34.5 188 1.44 1.23 The combustion of propane (C3H8) produces CO2 and H2O: C3H8 (g) + 5O2 (g) rightarrow 3CO2 (g) + 4H2O (g) The reaction of 2.5 mol of O2 will produce_____mol of H2O. 4.0 3.0 Z5 2.0 1.0Explanation / Answer
72. 48.2/16=3.0125 answer------(D) 73. answer-----(A) 74. answer-----(C) 75. answer------(B) 76. 146*0.2078=10.11 answer------(B) 77. 50*0.874 / 250 =0.175 answer-------(D) 78. CaCO3 + 2 HCl -----> CO2 + CaCl2 + H2O answer-------(B) 79. Barium iodide is BaI2 . So there's two times more I- than Ba2+ [I-] = 2*0.193 = 0.386 mol/L I- ions answer-------(B) 80. balanced equation AgNO3 + HBr --> AgBr + HNO3 moles of AgNO3: 35.5 mL x 1 L/1000mL x 0.184 mole/liter = 0.00653mole So, there will be 0.00653 moles of AgBr 0.00653 moles x (107.9 + 79.9)g/mole = 1.23g AgBr answer--------(E) 81. 5mol of O2------4mol of H2O 2.5 mol---------------4*2.5/5=2mol of H2O answer-------(D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.