?Ch, 7-Thermochemistry Question 1 10120 ? Constants I Periodic Table Part A You
ID: 636727 • Letter: #
Question
?Ch, 7-Thermochemistry Question 1 10120 ? Constants I Periodic Table Part A You may want to reference (Page) Section 7.1 while completing this problem. Calculate the quantity of heat, in kilojoules, required to raise the temperature of 9.50 L of water from 23.0 to 29.2 °C Express your answer using two significant figures. kJ Submit Part B Calculate the quantity of heat, in kilojoules, associated with a 32.0 °C decrease in temperature in a 5.95 kg aluminum bar (specific heat of aluminum 0.903Jg1°c Express your answer using three significant figures kJ Submit Reguest AnswerExplanation / Answer
A)
density of water is 1 Kg/L
So,
mass = density * volume
= 1 Kg/L * 9.50 L
= 9.50 Kg
specific heat capacity of water,
C = 4.184 KJ/Kg.oC
use:
Q = m*C*delta T
= (9.50 Kg)*(4.184 KJ/Kg.oC)*(29.2 - 23.0) oC
= 2.5*10^2 KJ
Answer: 2.5*10^2 KJ
B)
Q = m*C*delta T
= 5.95 Kg * 0.903 KJ/Kg.oC * (-32) oC
= -172 KJ
Answer: -172 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.