Suppose you are using packet switching. What is the maximum number of users that
ID: 667859 • Letter: S
Question
Suppose you are using packet switching. What is the maximum number of users that can be supported if the required blocking probability is strictly less than .05. Users share a 2Gbps link and each user requires 400 Mbps when transmitting, but only transmits 30% of the time.
So I understand:
P(transmitting) = .3
P(not transmitting) = .7
I also know that P(n users simultaneously transmitting) = (total users "choose" n) (.3^n) * (.7^(total users - n))
But I have no idea how to proceed with the problem. Thank you for your help in advance.
Explanation / Answer
Solution : According to the question -
It is given that the blocking probability is strictly less than 0.05.
Users share 2Gbps and each user require 400Mbps.
Transmit 30% only.
As we known - [ 1 = 0.3 + 0.7 ]
So, Firstly convert 400Mbps into Gbps. i.e.; 1000Mb = 1Gb
400 Mb = xGb
We get, xGb = 400/1000 = 0.4Gb
Then we can calculate the maximum number of users = 20Gbps/0.4Gbps
= 5Gbps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.