A 14.1-mL sample of an HCl solution has a pH of 2.045 Whatvolume of water must b
ID: 676785 • Letter: A
Question
A 14.1-mL sample of an HCl solution has a pH of 2.045 Whatvolume of water must be added to change the pH to 4.090?pH1=2.045 10^-2.045= 9.016e-3 ph2=4.090 10^-4.090=8.128e-5
(9.016e-3)(0.0141)=(8.128e-5)(V2) V2=1563.7mL-14.1=1549.6
It keeps telling me i have thewrong sig figs? Do I? I am confused with this
pH1=2.045 10^-2.045= 9.016e-3 ph2=4.090 10^-4.090=8.128e-5
(9.016e-3)(0.0141)=(8.128e-5)(V2) V2=1563.7mL-14.1=1549.6
It keeps telling me i have thewrong sig figs? Do I? I am confused with this
Explanation / Answer
it should be 1550 (3 sig figs) because they gave you 14.1 mL whichhas 3 sig figs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.