When 0.152 mol of solid PH3BCl3 is introduced into a 3.0 Lcontainer at a certain
ID: 678670 • Letter: W
Question
When 0.152 mol of solid PH3BCl3 is introduced into a 3.0 Lcontainer at a certain temperture, 8.44 x 106-3 mol of PH3 ispresent at equilibrium:PH3BCl3 (s) <---> PH3 (g) + BCl3 (g)
Construct a reaction table for the process, and use it to calculateKc at this temperature.
I thought maybe 'd have to use and ice table and i don't get whatto do to find the kc value from this. and i don't understand what areaction table is, is it exothermic drawing of the reactionprocess...help me thank will rate life saver
Explanation / Answer
Molarity of PH3 at equilibrium = 8.44 * 10-3 / 3.0 =2.81 * 10-3 M PH3BCl3(s) <---> PH3 (g) + BCl3 (g)Initial 0 0 Change +x +x Equilibrium x x We know molarity of PH3, x = 2.81 * 10-3M Since PH3BCl3 is a solid, its concentration does notchange, So Kc = [PH3] [ BCl3] =2.81 * 10-3 M * 2.81 * 10-3M =7.89 * 10-6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.