What pressure is necessary to change the boiling point of waterfrom its 1.000 at
ID: 679325 • Letter: W
Question
What pressure is necessary to change the boiling point of waterfrom its 1.000 atm value of 100oC to 97oC?The heat of vaporization of water is 40.7 kJ/mol. The density ofliquid water at 100oC is 0.958 g/mL and the density ofsteam is 0.5983 g/LI figured you would use the following equation and solve forP2 but I am not sure how to incorporate density in thisproblem. Every other element is there I think or do I noteven need the density in this problem?
ln(p1/p2) = (Hvap/ R) (1/T2 - 1/T1)
I have looked in my P chem book and do not have any reference tousing density and I even sought the help of a friend who took thecourse several years ago. They had an older book, all oftheir notes and I am still can't seem to figure this one out. Any help is appreciated.
Explanation / Answer
P1 = 1.000 atm P2 = ? T1 = 100 C T2 = 97 C H vap = 40.7 kJ/mol R = 8.314 J/k. mol ln(p1/p2) = (Hvap/ R) (1/T2 - 1/T1) ln (1 / P2) = (40.7 / 8.314) ( 1 / 97 - 1/100) = 0.00151 1 / P2 = e0.00151 = 1.0015 P2 = 0.9989 atm So the pressure has to be lowered to change the boiling point.Density is not required in this equation. = 1.0015 P2 = 0.9989 atm So the pressure has to be lowered to change the boiling point.Density is not required in this equation.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.