At 700 K, the reaction 2SO 2 (g) + O 2 (g) 2SO 3 (g) has the equilibrium constan
ID: 679889 • Letter: A
Question
At 700 K, the reaction 2SO2(g) + O2(g) 2SO3(g) has the equilibrium constant
Kc = 4.3 ´ 106, and thefollowing concentrations are present: [SO2] = 0.010 M;[SO3] = 10.0M; [O2] = 0.010M.
Is the mixture at equilibrium? If not at equilibrium, inwhich direction (as the equation is written), left toright or right to left, will the reaction proceed toreach equilibrium?
A. Yes, the mixture is atequilibrium.
B. No, left to right
C. No, right to left
D. There is not enough information to beable to predict the direction.
Explanation / Answer
To check if the mixture is at equilibrium, we need to solvefor Qc and if it's bigger than Kc the mixturewill move to the left, if it's smaller, the mixture will move theright. Qc= (products)/( reactants) = (10.0)2/(0.010)2(0.010) = 1.0*108, which is bigger thanKc, that means the reaction is mostly reactants and it willmove to the right toproceed.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.