At 700 K acetaldehyde decomposes in the gas phase to methane and carbon monoxide
ID: 985062 • Letter: A
Question
At 700 K acetaldehyde decomposes in the gas phase to methane and carbon monoxide. The reaction is: CH3CHO(g)CH4(g)+CO(g) A sample of CH3CHO is heated to 700 K and the pressure is measured as 0.11 atm before any reaction takes place. The kinetics of the reaction are then followed by measurements of total pressure and these data are obtained: t(s) 0 1000 3000 7000 PTotal (atm) 0.11 0.12 0.12 0.14
Find total pressure after 1.89×104 s .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
CH3CHO <----------------------------> CH4 + CO
0.11 0 0 ---------------------> initial
0.11- x x x ----------------------->after some time
at 1000 sec:
0.11 - x + x + x = 0.12
0.11 +x = 0.12
x = 0.01
remaining = Pt = 0.1 atm
decomposition of acetaldehyde second order .
so
k = 1/t [1/Pt - 1/Po]
k = 1/000 [1/0.1 - 1/0.11]
k = 9.1 x 10^-4 M-1 s-1
now at time 1.89 x 10^4 sec
9.1 x 10^-4 = 1/ 1.89 x 10^4 [1/ Pt - 1/0.11]
Pt = 0.038
Po - x = Pt
0.11 - x = 0.038
x = 0.072
total pressure = Pt = Po + x = 0.11 + 0.072 = 0.18 atm
total pressure after given time = 0.18 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.