Suppose that 150.7g of ethanol at 22.4°C is mixed with 201.4 g of ethanol at 56.
ID: 683452 • Letter: S
Question
Suppose that 150.7g of ethanol at 22.4°C is mixed with 201.4 g of ethanol at 56.5°C at a constant atmospheric pressure in athermally insulated vessel. Calculate S andStot for the process.S at 22.4°C inJ·K-1
answer: 23.31
S at56.5°Cin J·K-1
answer: -22.07
Stot inJ·K-1
answer: 1.24
I'm not sure how to get theseanswers and any help would be greatly apreciated. Suppose that 150.7g of ethanol at 22.4°C is mixed with 201.4 g of ethanol at 56.5°C at a constant atmospheric pressure in athermally insulated vessel. Calculate S andStot for the process.
S at 22.4°C inJ·K-1
answer: 23.31
S at56.5°Cin J·K-1
answer: -22.07
Stot inJ·K-1
answer: 1.24
I'm not sure how to get theseanswers and any help would be greatly apreciated.
Explanation / Answer
specificheat of ethanol = 2.46 J/g.oC let the final temperature of the mixture = T heat gain by the cold liquid equal to heat lost by the hotliquid. 150.7g * 2.46 J/ g.oC * (T - 22.4oC) = 201.4 g * 2.46 J/ g .oC* ( 56.5 -T) T = 41.84oC S at 22.4°C = m c logT2/T1 = 150.7g * 2.46J/ g .oC * log 41.84oC /22.4°C S at 56.5°C = 201.4 g * 2.46 J/ g .oC * log 41.84oC / 56.5 oC Convert S in J/oC toJ/K then add the two values to get the total entropychange.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.