Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What volume of 0.407 M KOH is just sufficient to reactcompletely with 3.16 g cop

ID: 684502 • Letter: W

Question

What volume of 0.407 M KOH is just sufficient to reactcompletely with 3.16 g copper (II) sulfate pentahydrate accordingto the equation below. The hydrate dissolves as the KOH is added toform aqueous copper (II) sulfate. CuSO4 + 2KOH --> Cu(OH)2 + K2SO4 What volume of 0.407 M KOH is just sufficient to reactcompletely with 3.16 g copper (II) sulfate pentahydrate accordingto the equation below. The hydrate dissolves as the KOH is added toform aqueous copper (II) sulfate. CuSO4 + 2KOH --> Cu(OH)2 + K2SO4

Explanation / Answer

We Know that :       The given reaction is :              CuSO4 + 2KOH -->Cu(OH)2 + K2SO4        The amount of CuSO4 taken = 3.16 g         The number of molesof CuSO4 taken = 3.16 g / 159.54g / mol                                                                      = 0.0198 mol         From the balancedequation it is clear that 1 mole of CuSO4 reacts with two moles of KOH to form the correspondingsalt.           Thenumber of moes of KOH required for the above reactionis                0.0198 mol x 2 = 0.03961 mol           We know that :          According to Molarity of the solution = number of moles/ volume of the solution                                      0.407M = 0.03961 moles / volume of the solution ( L)                                   volume of the solution = 0.09733 L of KOHrequired to reacts completely with given amount      of Copper (II)sulfate.                  The amount of CuSO4 taken = 3.16 g         The number of molesof CuSO4 taken = 3.16 g / 159.54g / mol                                                                      = 0.0198 mol         From the balancedequation it is clear that 1 mole of CuSO4 reacts with two moles of KOH to form the correspondingsalt.           Thenumber of moes of KOH required for the above reactionis                0.0198 mol x 2 = 0.03961 mol           We know that :          According to Molarity of the solution = number of moles/ volume of the solution                                      0.407M = 0.03961 moles / volume of the solution ( L)                                   volume of the solution = 0.09733 L of KOHrequired to reacts completely with given amount      of Copper (II)sulfate.          
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote