Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 30.-g sample of impure KClO 3 (solubility = 7.1 g per 100 g H 2 O at 20°C) isc

ID: 685678 • Letter: A

Question

A 30.-g sample of impure KClO3(solubility = 7.1 g per 100 g H2O at 20°C) iscontaminated with 18 percent of KCl(solubility = 25.5 g per 100 g of H2O at 20°C).Calculate the minimum quantity of 20°C water needed to dissolveall the KCl from the sample. (Assume that the solubilities areunaffected by the presence of the other compound.)
____________ mL
How much KClO3 will be left after this treatment?(Assume that the solubilities are unaffected by the presence of theother compound.)
____________g

Explanation / Answer

(30g *0.18)*(100 g H2O / 24.4 g KCl) = 22.1311475 gwater   => *density 1g/mL     soneed 22 mL water 22.1311475 g water * ( 7.1 g KClO3/ 100g water) = 1.57131147g KClO3 left original KClO3 = (1-0.18)*30g = 24.6 g KClO3 left over KClO3 = 24.6 g - 1.57131147 g = 23.0286885 ~ 23 g KClO3left

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote