Hi, I\' been trying to solve this problem...for mixture of gases A 2.42 gram sam
ID: 686833 • Letter: H
Question
Hi, I' been trying to solve this problem...for mixture of gasesA 2.42 gram sample of PCl 5 was placed into an evacuated 2.00L flask and allowed to partially decompose at 250C . According tothis equation: PCl 5 (g) -> PCl 3(g) + Cl2(g) The total pressure in the flask after partial decompositionwas 359 torr .calculate the mole fraction of each gas in theflask
Thanks!!
A 2.42 gram sample of PCl 5 was placed into an evacuated 2.00L flask and allowed to partially decompose at 250C . According tothis equation: PCl 5 (g) -> PCl 3(g) + Cl2(g) The total pressure in the flask after partial decompositionwas 359 torr .calculate the mole fraction of each gas in theflask
Thanks!!
Explanation / Answer
WE Know that : The given equation is : PCl 5 (g) -> PCl 3(g) +Cl2(g) According to ideal gas equation: PV = nRT 359 torr / 760 torr x 2.0L = n x 0.0821 atm-L / mol-K x 298 K numberof moles = 0.03861 moles number of molesof PCl5 = 2.42 g / 208.5 g/mol = 0.0116 moles According tothe equation : PCl 5(g) -> PCl 3(g) + Cl2(g) I 0.0116 0 0 C -x +x +x E 0.0116 -x +x + x Total moles = 0.0116-x +x+x = 0.03861 x = 0.02700 moles mole fractionof PCl5 = 0.01541 moles / 0.03861moles = 0.399 mole fractionof PCl3 = 0.02700 moles / 0.03861moles = 0.699 = mole fraction of Cl2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.