You can find the amount of heat evolved in the combustion of carbonby carrying o
ID: 688609 • Letter: Y
Question
You can find the amount of heat evolved in the combustion of carbonby carrying out the reaction in a combustion calorimeter. Supposeyou burn 0.300 g of C (graphite) in an excess of O2 (g) to give CO2(g).The temperature of the calorimeter, which contains 775 g ofwater, increases from 25.00 ºC to 27.38 ºC. The heatcapacity of the calorimeter is 893 J/K. What quantity of heat isevolved per mole of C?
The temperature of the calorimeter, which contains 775 g ofwater, increases from 25.00 ºC to 27.38 ºC. The heatcapacity of the calorimeter is 893 J/K. What quantity of heat isevolved per mole of C?
Explanation / Answer
The heat given out by the combustion of carbon is absorbed bythe water and the calorimeter. Heat absorbed by water = mass * specific heat * temperaturedifference =775 g * 4.18 J/(g.C) * (27.38 -25) =7710J . Heat absorbed by the calorimeter = Heat capacity * temperaturedifference = 893 J/ K * (27.38 - 25) = 2125.3 J . So total heat evolved by 0.3 g of C = 7710 J + 2125.3 J =9835.3 J . Moles of C = mass / atomic mass =0.3 g / 12.01 g/mol =0.025 moles . Heat evolved per mole of C = 9835.3 J / 0.025 moles = 393412 J/mol =393.4 kJ/molRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.