QUESTION 1 The value of H° for the reaction below is -126 kJ. __________ kj are
ID: 692941 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
The value of H° for the reaction below is -126 kJ. __________ kj are released when 2.00 mol of NaOH is formed in the reaction?
2Na2O2 (s) + 2H2O (l) 4NaOH (s) + O2 (g)
3.9
7.8
-126
252
63
QUESTION 2
Given the following reactions:
2S (s) + 3O2 (g) 2SO3 (g) H = -790 kJ
S (s) + O2 (g) SO2 (g) H = -297 kJ
the enthalpy of the reaction in which sulfur dioxide is oxidized to sulfur trioxide
2SO2 (g) + O2 (g) 2SO3 (g)
is __________ kJ.
1087
-1384
-543
196
-196
QUESTION 3
The value of H° for the reaction below is -126 kJ. The amount of heat that is released by the reaction of 25.0 g of Na2O2 with water is __________ kJ.
2Na2O2 (s) + 2H2O (l) 4NaOH (s) + O2 (g)
67.5
40.4
20.2
80.8
-126
QUESTION 8
-150
-1172
-1892
-1540
The Hf° of O2 (g) is needed for the calculation.
QUESTION 11
The value of H° for the reaction below is -72 kJ. __________ kJ of heat are released when 1.0 mol of HBr is formed in this reaction.
H2 (g) + Br2 (g) 2HBr (g)
36
-72
144
0.44
72
The value of H° for the reaction below is -6535 kJ. __________ kJ of heat are released in the combustion of 16.0 g of C6H6 (l)?
2C6H6 (l) + 15O2 (g) 12CO2 (g) + 6H2O (l)
1.34 × 103
669
5.23 × 104
2.68 × 103
-6535
QUESTION 16
Given the following reactions
(1) 2NO N2 + O2 H = -180 kJ
(2) 2NO + O2 2NO2 H = -112 kJ
the enthalpy of the reaction of nitrogen with oxygen to produce nitrogen dioxide
N2 + 2O2 2NO2
is __________ kJ.
-292
292
68
-146
-68
QUESTION 22
Automobile air bags use the decomposition of sodium azide as their source of gas for rapid inflation:
2NaN3 (s) 2Na (s) + 3N2 (g).
What mass (g) of NaN3 is required to provide 40.0 L of N2 at 25.0°C and 763 torr?
1.64
160
107
1.09
71.1
QUESTION 17
Given the following reactions
N2 (g) + 2O2 (g) 2NO2 (g) H = 66.4 kJ
2NO (g) + O2 (g) 2NO2 (g) H = -114.2 kJ
the enthalpy of the reaction of the nitrogen to produce nitric oxide
N2 (g) + O2 (g) 2NO (g)
is __________ kJ.
-47.8
-180.6
90.3
47.8
180.6
4 points
QUESTION 18
The Mond process produces pure nickel metal via the thermal decomposition of nickel tetracarbonyl:
Ni(CO)4 (l) Ni (s) + 4CO (g).
What volume (L) of CO is formed from the complete decomposition of 444 g of Ni(CO)4 at 752 torr and 22.0°C?
0.356
63.7
255
11.0
20.2
4 points
QUESTION 19
What volume (L) of NH3 gas at STP is produced by the complete reaction of 7.5 g of H2O according to the following reaction?
Mg3N2 (s) + 6H2O (l) 3Mg(OH)2 (aq) + 2NH3 (g)
19
9.3
28
0.32
3.1
3.9
7.8
-126
252
63
Explanation / Answer
1)
From reaction ,
when 4 moles of NaOH is formed, heat released = -126 KJ
So,
when 2.00 moles of NaOH is formed, heat released = -126*2.00/4 = -63 KJ
negative sign shows that heat is released
Answer: 63 KJ
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.