What would be the theoretical yield of the product be? PROCEDURE Running the Rea
ID: 695785 • Letter: W
Question
What would be the theoretical yield of the product be?
PROCEDURE Running the Reaction Add 0.100 g of benzil (Experiment 36B), 0.100 g of dibenzyl ketone (1,3-diphenyl- 2-propanone. 1.3-diphenylacetone), and 0.80 mL of absolute ethanol to 3-mL conical vial. Place a spin vane in the vial and attach a water-cooled condenser Using an aluminum block on a hot plate that is adjusted to about 80"C, heat the mixture with stirring until the solids dissolve Raise the temperature ol the hot plate until the mixture is just below its boling point. Continue to stir the mixture. Using a 9-inch Pasteur pipet, carefully add drop wise 0.15 mL of ethanolic potassium hydroxide solution downward through the condenser into the vial CAUTI0 N Foaming may occur. The mixture will immediately turn deep purple, Once you add the potassium hydroxide, raise the temperature of the her plate untl the mixture is bolling gently Heat the mixture, while stirring, at a gentle boil for 15 minutes Isolation of Product At the end of the heating period, remove the vial from the aluminum block and allow the mixture to cool to room temperature. Then place the vial in an ice water bath for 5 minutes to complete crystallization ot the product. Collect the deep- purple crystals on a Hirsch funnel. Hold the spin vane with forceps and scrape off as much solid as possible. Wash the crystals with three 0.5-mL pertions of cold 95% ethanol. The rinse solvent can aleo be used to aid in transferring crystals trom the conical vial to the Hirsch funnel and in removing the product from the spin vane. Dry the tetraphenylcyclopentadienone in an oven for 30 minutes or in air overnight.Explanation / Answer
Mass of benzil = 0.100 g
Molar mass of benzil = 210 g/mol
Moles of Benzil = mass/molar mass = 0.100/210 = 4.76*10-4 mol
Mass of dibenzyl ketone = 0.100 g
Molar mass of dibenzyl ketone = 210 g/mol
Moles of dibenzyl ketone = mass/molar mass = 0.100/210 = 4.76*10-4 mol
In reaction, 1 mole of benzil reacts with 1 mole of dibenzyl ketone.
4.76*10-4 mol of benzil reacts with 4.76*10-4 mol of dibenzyl ketone.
The product formed in the reaction is 2,3,4,5-tetracyclopentadieneone.
So, 4.76*10-4 mol of 2,3,4,5-tetracyclopentadieneone will be formed.
The molar mass of 2,3,4,5-tetracyclopentadieneone = 384 g/mol
Theoretical yield of 2,3,4,5-tetracyclopentadieneone = (4.76*10-4)*384 = 0.183 g
Theoretical yield of 2,3,4,5-tetracyclopentadieneone = 0.183 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.