Given the initial concentrations [H2]=[CO2]=1.65M Let x= drop in concentration o
ID: 700207 • Letter: G
Question
Given the initial concentrations [H2]=[CO2]=1.65M
Let x= drop in concentration of H2 ( or CO2)
The reaction is H2(g)+ CO2(g)<--->H2O(g)+CO(g)
Preparing the ICE table
Gas initial concentration (M) Change Equilibrium
H2 1.65 -x 1.65-x
CO2 1.65 -x 1.65-x
H2O 0 x x
CO 0 x x
K= equilibrium constant = [H2O] [CO]/ [H2][CO2] = x2/(1.65-x)2= 1.6
Taking square roots, x/(1.65-x)= 1.265
Or x= 1.265*(1.65-x)
2.265x= 1.265*1.65, x= 0.92
At equilibrijm [H2] =[CO2] =1.65-x =1.65-0.92=0.73M and [H2O] =[CO2]=0.92M
Explanation / Answer
13. Calculate equilibrium concentrations: [He] = [C02-1 .65 M K =1.60 H2 + CO2= H20 (g) + CO
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.