Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 9.83 Waste Incinerator The wastewater treatment plant at the Ossabow Pap

ID: 701855 • Letter: P

Question

Problem 9.83 Waste Incinerator The wastewater treatment plant at the Ossabow Paper Company paper mill generates about 24.0 tonnes of sludge per day The consistency of the sludge is 35.0%, meaning that the sludge contains 35.0 wt% solids and the balance liquids. The mill currently spends $40.0/tonne to dispose of the sludge in a landfil to generate useful energy and to eliminate the enviromental problems associated with landfill disposal. A flowchart for a preliminary design of the proposed sludge-treatment process follows to 75.0%, the sludge could be incinerated (burned) Water vapor satd 1 atm Sludge 24.0 350% consistency A Concentrated sludge -75.0%consistency 75.0 % c INCINERA Hot waste T = 300 gas Preheated air T=170.0 °C (saturated) a, a, Saturated Steam P 5.00 bar Natural gas 90.0 mole% CH 10.0 mole% T= 25.0 Boiler feedwater BOILER (62.0 % efficient) 7: 25.0 T=20.0 °C Hot combustion Q products ó, (kJld) preheat boiler furnace air | Q1 (kJ/d) generate steam in boiler | | Q2 (kJ/d) evaporate sludge water ! |03 (kld) heat loss from dryer 04 (kJ/d)--preheat incinerator air #6 fuel oil T=65.0 °C Preheated air |T= 125cc 7-25.0 BOILER AIR a, PREHEATER

Explanation / Answer

In dryer,

Inlet 35% sludge flowrate =24 tonne/day

=>Total sludge quantity = .35*24 = 8.4 tonne/day

=>Total water quantity = (24-8.4) = 15.6 tonne/day

Outlet 75% sludge flowrate = F

Since, Mass of solid sludge in Inlet = Mass of solid sludge in outet

=>.35*24=F*.75

=>F=11.2 tonne/hr

=> Total water boiled in dryer = 24-11.2 = 12.8 tonne/hr

Specific heat of sludge = 2.5 KJ/Kg/C

Specific heat of water = 4.18 KJ/Kg/C

Drying occurs at 1 atm

Boiling Point of water at 1 atm = 100 C

=> 1st whole 35% slude mass temperature will rise to 100 C and then required water will evaporate to make 75% slude

Dryer inlet Temperature = 30C

Heat required to rise temperature = Mass flowrate*Specific heat*Change in Temperature

Heat require to boil water = Boiler water flowrate*Latent Heat

Latent heat of water at 1 atm = 2250 KJ/kg

=> Total Heat required for Dryer Process,Q2= 8.4*10^3*2.5*(100-30)+15.6*10^3*4.18*(100-30)+12.8*10^3*2250 =34834560 KJ/day

Efficiency of steam used = 55%

Using steam table, latent heat of stream at 5 bar = 2114 KJ/kg

Therefore, Steam required B, = 34834560 /.55*2114 = 29.96 ton/day

Heat lost to surrounding,Q3 = 2114*29.96*10^3-34834560=28500880 KJ/day

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote