Two liquid streams are flowing at constant rates into a blender. One is benzene,
ID: 702344 • Letter: T
Question
Two liquid streams are flowing at constant rates into a blender. One is benzene, which flows at a measured rate of 20.0 L/min, and the other is toluene. The blended mixture enters a storage tank (inner diameter = 5.5 m) equipped with a sight gauge. During an interval in which no liquid leaves the storage tank, the liquid level in the tank is observed to increase by 0.15 meters over a one-hour period. Calculate the flow rate of toluene into the blender (L/min) and the composition of the tank contents (wt% benzene).
Explanation / Answer
Basis: one hour time
Volume of tank increased in one hour = pi x d 2/4*h
V= 3.142 x 5.5 x 5.5 /4 x 0.15 m3
V = 3.5642 m3
V=3564.2 L
Volume of Benzene enter in tank in one hour =20 L/min x 60 min/hr
= 1200 L in one hour
Volume of toluene enter into the reactor in one hour = volume of tank increased - volume of benzene entered
= 3564.2-1200
= 2364.2 L in one hour
Flow rate of toluene = 2364.5/60 L/min
= 39.4 L/min
Density of toluene = 867 kg/m3
Density of Benzene = 876 kg/m3
Weight of benzene in tank after one hour =1200x0.001x876 kg
Weight of benzene = 1051. 2 kg
Similarly weight of Toulene = 2364.2x0. 001x867
Weight of toluene = 2049. 76 kg
Weight fraction of benzene = 1051.2/(1051.2+2049.79)
=0.33899
Weight % of benzene = 33.899%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.