Chapter 3 Chemical Reactions and Reaction Stoichiometry Problem 3.84 C52 of 54>
ID: 704839 • Letter: C
Question
Chapter 3 Chemical Reactions and Reaction Stoichiometry Problem 3.84 C52 of 54> Part A Conslants I Beriodkc Table Calculate the theoreical yield of CaH, CI when 128 g of Ca He reacts with 210 g of Cly, assuming that CzHs and Cly react only to form Ca Hs Cl and HCI When ethane (C2 Ha) reacts with chiorine (Cl) the main product is C2Hs Cl; but other products containing CI, such as CH Clh, are also obtained in small quantties The formation of these other products reduces the yield of CaHs C m200 Submit X Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Not quite Check through your caloulations, you may have made a rounding error or used the wrong number of significant figures Part B Calculate the percent yield of C2 HsCl if the reaction produces 163 g of CaHs C percent yield 90 ???w?3 Type here to searchExplanation / Answer
C2H6 + Cl2 ---------> C2H5Cl + HCl
no of moles of C2H6 = W/G.M.Wt
= 128/30 = 4.26 moles
no of moles of Cl2 = W/G.M.Wt
= 210/71 = 2.96 moles
1 mole of C2H6 react with 1 mole of Cl2
4.26 moles of C2H6 react with 4.26 moles of Cl2 is required.
Cl2 is limiting reactant
1 mole of Cl2 react with excess of C2H6 to gives 1 mole of C2H5Cl
2.96 moles of Cl2 react with excess of C2H6 to gives 2.96 moles of C2H5Cl
mass of C2H5Cl = no of moels * gram molar mass
= 2.96*64.5 = 190.92g of C2H5Cl
Theoretical yield of C2H5Cl = 190.92g
m = 190.92g >>>answer
percent yield = actual yield*100/theoretical yield
= 163*100/190.92 = 85.4% >>>answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.