chem A student mixes 5.00 mL 2.00 times 10-3 M Fe(NO3)3 with 3.00 mL 2.00 times
ID: 709422 • Letter: C
Question
chem
A student mixes 5.00 mL 2.00 times 10-3 M Fe(NO3)3 with 3.00 mL 2.00 times 10-3 M KSCN. She finds that in the equilibrium mixture the concentration of FeSCN2 + is 1.28 times 10-4 M. Find Kc for the reaction Fe3+(aq) + SCN-(aq) FeSCN2+(aq). Find the number of moles Fe3+ and SCN- initially present. (Use Eq. 3.) moles Fe3+; moles SCN- How many moles of FeSCN2+ are in the mixture at equilibrium? What is the volume of the equilibrium mixture? (Use Eq. 3.) mL; moles FeSCN2 + How many moles of Fe3+ and SCN- are used up in making the FeSCN2-? moles Fe3+; moles SCN- How many moles of Fe3+ and .SCN- remain in the solution at equilibrium? (Use Eq. 4 and the results of Steps l and 2.) moles Fe3+; moles SCN- What arc the concentrations of Fe3+, SCN-, and FeSCN2+ at equilibrium? What is the volume of the equilibrium mixture? (Use Eq. 3 and the results of Step 3.) [Fe3+] = M; [SCN-] = M; [FeSCN2+] = M mL What is the value of Kc for the reaction? (Use Eq. 2 and the results of Step 4.) Kc =Explanation / Answer
2) total volume = 5+3 =8mL
hence no. of moles = 1.28 *10^-4*8*10^-3
=> no of moles = 1.02* 10^-6
And no. of moles of Fe that are used up = 1.02*10^-6
no. of moles of SCN = 1.02*10^-6
3)the remaining moles of Fe = (10*-5) - 1.02*10^-6 = 8.98* 10^-6
and remaining moles of SCN = (6*10^-6) - 1.02*10^-6 = 4.98 *10^-6
4) concentration of Fe = 8.98*10-6 / 8*10^-3 = 1.125 *10^-3 M
concentration of SCN = 4.98 *10^-6 /8 *10^-3 = 6.225 * 10^-4 M
concentration of FeSCN = 1.28*10^-4 M
5) Kc = 1.28*10^-4 /(1.125*10^-3 *6.225*10^-4)
=> Kc = Kc = 1.827 *10^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.