Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When 0.40 g of impure zinc reacted with an excess of hydrochloric acid, 127 mL o

ID: 710419 • Letter: W

Question

When 0.40 g of impure zinc reacted with an excess of hydrochloric acid, 127 mL of hydrogen was

collected over water at 10.o

C. The external pressure was 737.7 Torr.

(a) What volume would the dry hydrogen occupy at 1.00 atm and 298 K?

(b) What amount (in moles) of H2 was collected?

(c) What is the percentage purity of the zinc, assuming that all the zinc present reacted

completely with HCl and that the impurities did not react with HCl to produce hydrogen?

The vapor pressure of water at 10.o

C is 9.21 Torr.

Explanation / Answer

a) Using P1V1/T1 = P2V2/T2

(127 x 0.958)/283 = (1.00 x V2)/298

V2 = 128.11 mL


b) PV = nRT

0.958 x 0.127 = n x 0.082 x 283

n = 5.24 millimoles


c) moles of Zn = 0.40/65.38 = 6.12 millimoles

Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2


actual moles of H2 which should be produced = 6.12 millimoles

% purity = (5.24/6.12) x 100 = 85.62%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote