Calculate the number of CO2 molecules in 0.0262 mol of CO2 Calculate the number
ID: 711719 • Letter: C
Question
Calculate the number of CO2 molecules in 0.0262 mol of CO2Calculate the number of moles of Cu in 2.3x10^21 atoms of Cu
Calculate the number of moles of C2H6 in 1.22x10^23 molecules of C2H6. Calculate the number of CO2 molecules in 0.0262 mol of CO2
Calculate the number of moles of Cu in 2.3x10^21 atoms of Cu
Calculate the number of moles of C2H6 in 1.22x10^23 molecules of C2H6.
Calculate the number of moles of Cu in 2.3x10^21 atoms of Cu
Calculate the number of moles of C2H6 in 1.22x10^23 molecules of C2H6.
Explanation / Answer
Answer:-
Part A ]
Avogadro’s number is very important relationship to remember
1 mole = 6.022 × 1023 atoms, molecule, protons etc.
To convert from mole to molecule multiply the molar amount by Avogadro’s number
0.0262 mol CO2 × (6.022 × 1023 molecule / 1 mol CO2) = 1.58×1022molecule CO2
Part B]
Avogadro’s number is very important relationship to remember
1 mole = 6.022 × 1023 atoms, molecule, protons etc.
To convert from atom to moles divide the atom amount by Avogadro’s number
2.3 × 1021 atoms Cu = (1 mol / 6.022 × 1023 atoms Cu) = 0.00382 mol Cu
Part C]
Avogadro’s number is very important relationship to remember
1 mole = 6.022 × 1023 atoms, molecule, protons etc.
To convert from molecule to moles divide the molecule amount by Avogadro’s number
1.22 × 1023 molecule C2H6 = (1 mol / 6.022 × 1023 molecule C2H6) = 0.2026 mol C2H6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.