2A.1(b) Use the equipartition theorem to estimate the molar internal energy rela
ID: 714521 • Letter: 2
Question
2A.1(b) Use the equipartition theorem to estimate the molar internal energy relative to U(O) of (i) O3 iiC2H) SO2 in the gas phase at 25 °C. 2A.3(b) A chemical reaction takes place in a container of cross-sectional area 75.0cm2. As a result of the reaction, a piston is pushed out through 25.0 cm against an external pressure of 150 kPa. Calculate the work done by the system 2A.6(b) A sample of argon of mass 6.56g occupies 18.5 dm3 at 305 K. (i) Calculate the work done when the gas expands isothermally against a constant external pressure of 7.7 kPa until its volume has increased by 2.5 dm3 (ii) Calculate the work that would be done if the same expansion occurred reversibly. 2B.3(b) When 2.0 mol CO2 is heated at a constant pressure of 1.25 atm, its temperature increases from 250 K to 277 K. Given that the molar heat capacity of CO2 at constant pressure is 37.11 JK" mol-, calculate q, , and .Explanation / Answer
2A.3b)cross sectional area =75 cm^2, piston out through distance = 25 cm
External pressure=150 Kpa = 1.5 × 10^5 dyne/ cm2
Work done by the system= W=P× A×dX
Where P is pressure, A is cross sectional area,and dX is distance.
W=1.5×10^5 dyne/ cm2 × 75 cm2 × 25 cm
W=2.81×10^8 dyne - cm
W= 2.81×10^8 erg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.