Can someone help me please!! I have no idea what i am doing. Please help explain
ID: 717550 • Letter: C
Question
Can someone help me please!! I have no idea what i am doing. Please help explain this to me! I have Part 1 done, i just really need help with Part 3
A scientist needed to determine the molarity of a solution of potassium permanganate. To do this, they used a 2.00e-4 M stock solution and a 100.00 mL volumetric flask to make diluted samples, and then analyzed them a spectrophotometer to find the absorbances. The sample of the unknown concentration was also analyzed, and was found to have an absorbance of 0.204.
Part 1. Diluting a stock solution
Molarity (M) Absorbance
Diluted sample | Vol (stock solution)(mL) | Unrounded value Rounded value
1 2.8 5.60000x10^-5 5.6x10^-5 0.101
2 8.3 1.66000x10^-5 1.7x10^-5 0.299
3 13.9 2.78000x10^-5 2.78x10^-5 0.500
4 19.4 3.88000x10^-5 3.88x10^-5 0.698
5 25.0 5.00000x10^-5 5.00x10^-5 0.900
Part 2. Calibration Plot
Part 3. Determind the unknown Molarity
Unrounded value Rounded value
Slope of graph (M^-1) ________________ ______________
y-intercept of graph _______________ ______________
Molarity of unknown solution (M) __________________ _________________
Take the cuvet path length to be 1 cm.
The last part is what i cannot get, please help today, THANK YOU SO MUCH!!
Beer's Law Calibration Plot 0.9 0.8 0.7 0.6 0.5 0.4 0.3 0.2 0.1 0.0% y-18000x + 0 0 1x10 2x10- 3x10-5 4x105 5x10 6x105 Concentration, (M)Explanation / Answer
Solution :-
The equation obtained for the straight line from the graph is
Y= mx+b
m = slope
Y=18000x+0
Slope of the line is 18000 M-1 cm-1
The slope is nothing but the coefficient of molar absorptivity
Therefore e = 18000 M-1 cm-1
Using this constant we can find the concentration of the unknown
Absorbance of the unknown = 0.204
Path length = 1 cm
Beers law formula
A= e*b*c
0.204 = 18000 M-1 cm-1 * 1 cm * c
0.204 / (18000 M-1 cm-1 * 1 cm) = c
1.13*10^-5 M = c
Therefore concentration of the unknown solution is 1.13*10^-5 M
Slope of graph (M^-1) = 18000
y-intercept of graph= 0
Molarity of unknown solution (M) = 1.13*10^-5 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.