Reaction conversion A. Consider the generic reaction A 3B, occurring in a batch
ID: 717905 • Letter: R
Question
Reaction conversion
A. Consider the generic reaction A 3B, occurring in a batch reactor. If there are initially 20 g moles of A present, what is the conversion XA if 34 g moles of B are present at the end of the batch reaction process, assuming there is 1.0 mole of B present at the beginning of the batch process?
B. Consider two parallel reactions A C + D and A B, both of which are occurring in a CSTR. The inlet molar flow of A is FA0 = 400 gr mole/min, with a volumetric (liquid) flow rate of v0 = 20 liters/min. If the steady state effluent from the CSTR contains product concentrations of 12.0 g mole/L of C and 3.0 g mole/L of B (assume that there are no product B, C or D in the influent flow), then what is the conversion XA? You should assume the volumetric flow rate is constant (reaction occurs in liquid state).
Explanation / Answer
Ans a
The given reaction
A = 3B
Initial moles of A = 20
initial moles of B = 1
Let the moles of A converted into product = x
After the reaction process
Moles of A = 20 - x
Moles of B = 1 + 3*x
Given that moles of B after the reaction = 34
1 + 3*x = 34
x = 11 mol
Conversion of A=moles of A converted x 100 / initial moles of A
= 11*100 / 20
= 55%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.