Apply what you know about the fundamental elements of a Grignard synthesis react
ID: 725814 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
0.2601 g Mg = 0.0107 mol of Mg
1.4907 g isopentyl bromide(C5H11Br) = 9.8722*10-3 mol = 0.00987 mol
0.543 g 1,4-cyclohexanedione(C6H8O2) = 4.848*10-3 mol =0.004848 mol
Mg(0.0107 mol) + C5H11Br(0.00987 mol) = C5H11MgBr(0.00987 mol) + Mg(0.00083 mol)
thus there are more than 2 atoms of C5H11MgBr for each atom of C6H8O2
reaction
C6H8O2(0.004848 mol) + C5H11MgBr(0.00987 mol) ----(H+)----> C6H8O2H2(C5H11)2(0.004848 mol) +C5H11MgBr(0.000174 mol)
since all 1,4-cyclohexanedione(C6H8O2) gets converted to product
yield = 100%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.