Given CO (g) + H2O (g) <=> CO2 (g) + H2 (g) At a given temperature, Kp= 2.7. If
ID: 730024 • Letter: G
Question
Given CO (g) + H2O (g) <=> CO2 (g) + H2 (g)At a given temperature, Kp= 2.7. If 0.13 mol of CO, 0.56 mol of H2O, 0.62 mol of CO2, and 0.43 mol of H2 are put into a 2.5 L flask, in which direction does the reaction proceed?
I tried finding the partial pressures by mol fraction= mol x/ mol total and then solving for Kp.
is this the correct method or do I just use the moles given as the mole fraction? Example: is the mole fraction of CO in this problem 0.13 mol CO / mol total = 0.74, or is the mole fraction just the amount of moles given in the question, 0.13 mol? Any help is appreciated.
Explanation / Answer
The mole fraction would be the mole of the chemical divided my total moles. so mole fraction of CO = .13/1.74 similarly mole fraction for H2O , CO2 and H2O are 0.56 / 1.74 , 0.62/1.74 and 0.43 / 1.74. also Q of reaction = 0.62*0.43 / 0.13*0.56 = 3.66 as conc. of product is more than that calculated by Kp so backward reaction would proceed. i.e. reaction from CO2 to CO
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.