a)If a pregnant woman should be exposed to no more than 20 rad, and a radiation
ID: 730844 • Letter: A
Question
a)If a pregnant woman should be exposed to no more than 20 rad, and a radiation source gives 51 rad at 534cm, what is the minimum distance she should stand from the radiation source?___cm
b)What is the activity of a 53.9uCi sample of carbon-14 in becqueeir?__Bq
c) Balance the following nuclear equation by giving the mass number, atomic number, and element symbol for the missing species.
^27Al + ^4He --> ?/? ? + 1/0n
d) If a buffer solution is 0.480 M in a weak acid (Ka=6.6x10^-6) and 0.260M in its conjugate base, What is the pH?
Explanation / Answer
a > The dose rate follows the inverse square law.
Let distance be x cm.
Thus, x2 = 51 * 5342 / 20
x = 853 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.