Consider two samples of liquid: one mole of water H2O and one mole of ethanol C2
ID: 735277 • Letter: C
Question
Consider two samples of liquid: one mole of water H2O and one mole of ethanol C2H5OH. The density of water is 1.0 g/mL, and the density of ethanol is 0.785 g/mL. Answer each of the following questions by selecting the correct choice.Which sample contains more molecules? ethanol, water, or neither
water ethanol neither Which sample has a larger mass? ethanol, water, or neither
water ethanol neither Which sample contains more oxygen atoms? ethanol water or neither
water ethanol neither Which sample has a larger volume? ethanol water or neither
Explanation / Answer
Which sample contains more molecules? neither both have equal no of molecules Which sample has a larger mass? ethanol its molecular weight is more Which sample contains more oxygen atoms? neither both contain one atom per molecule Which sample has a larger volume? volume of water=18/1 =18 ml volume of ethanol=46/0.785=58.6 ml so ethanol has higher volume
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.