Calculate the effective radiation dosage (in Sieverts) for a 71-kg person who is
ID: 73860 • Letter: C
Question
Calculate the effective radiation dosage (in Sieverts) for a 71-kg person who is exposed to 7.2 × 109 particles of alpha radiation. Assume that 91% of the radiation is absorbed, each alpha particle has an energy of 6.4× 10–13 J, and that the RBE of the alpha particles is 15. Note that RBE is sometimes called the quality factor, abbreviated as Q.
This has been answered wrong 3 times by Chegg. Remember that is 91% radiation absorbed, not 100%, as well as the answer being in Sv (Seiverts)
answer was 0.00088543, i answered it. don't need help anymore :)
Explanation / Answer
weight of person = 71kg
no. of alpha particles to which body is exposed = 7.2 X 109.
energy for one alpha particle = 6.4 X 10-13 J
Total energy absorbed = 7.2 X 109 X 6.4 X 10-13
= 46.08 X10-4 j
91% of the energy is absorbed therefore total energy absorbed by body = 91% of 46.08 X10-4 j
=0.004193 J
As, it is given that RBE = 15
therefore effective radiation dosage = 0.004193 X 15= 0.062899 J
in siverts effective radiation dosage = effective radiation dosage/weight of body in Kg
= 0.062899 J/71 Kg
= 0.0008859042 Siverts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.