Find the enthalpy for the following reaction... 3Fe2O3 (s) + CO (g) goes to CO2
ID: 746280 • Letter: F
Question
Find the enthalpy for the following reaction... 3Fe2O3 (s) + CO (g) goes to CO2 (g) + 2Fe3O4 ?Delta H in kJ. Given... Fe2O3 (s) + 3CO (s) goes to 2Fe (s) + 3CO2 (g) Delta H = -28.0 kJ 3Fe(s) + 4CO2 (s) goes to 4CO (g) + Fe3O4 (s) Delta H = +12.5 kJExplanation / Answer
Fe2O3(s) + 3CO(g) ==> 2Fe(s) + 3CO2(g), ?Hº = -23kJ . . (1) 3Fe2O3(s) + CO(g) ==> 2Fe3O4 + CO2(g), ?Hº = -39kJ. . (2) Fe3O4(s) + CO(g) ==> 3FeO(s) + CO2(g), ?Hº = +18kJ. . . (3) (3*(1) - (2) - 2*(3)) /6, We get: FeO(s) + CO(g) ==> Fe(s) + CO2(g), and ?Hº = (-3*23+39-2*18)/6 = -11 (kJ).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.