Calculate a lattice energy for CaH2(s) in kilojoules per mole using the followin
ID: 753552 • Letter: C
Question
Calculate a lattice energy for CaH2(s) in kilojoules per mole using the following information: (a) Eea for H(g) = -72.8kj/mol. (b) Ei1 for Ca(g) = +589.8kJ/mol. (c) Ei2 for Ca(g) = +1154kJ/mol. Heat of sublimation for Ca(s) = +178.2kJ/mol. Bond dissociation energy for H2(g) = +435.9kJ/mol. Net energy change for the formation of CaH2(s) from the elements = -186.2kJ/mol.Explanation / Answer
My work Ca(s)-> Ca (g) for 178.2 kj/mol Ca(g)->Ca+ for 589.8kj/mol Ca+ -> Ca2+ for 1145 kj/mol H2(g)-> H2(g) for 435.9 kj/mol H-> H- for ( -72.8*2 ) (Ca2+) + 2H- „³ CaH2 for -U [/u] Net change -186.2 kj/mol -U= -178.2-589.8-1145-435.9+(72.8*2)-186.2 = -2389.5 kj/mol U= 2389.5 kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.