Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate Q_sp for the potential precipitate that will form if 34.9 mL of 0.0020

ID: 975805 • Letter: C

Question

Calculate Q_sp for the potential precipitate that will form if 34.9 mL of 0.0020 M calcium chloride solution is mixed with 38.1 mL of 0.0048 M sodium fluoride solution. You will need this answer to answer the next question as well. Enter scientific notation as you would in Excel (1.0 times 10^-3 is 1.0e-3). Use your answer to the previous question to explain whether a precipitate will form if the solutions in that problem were mixed together. Make sure you are specific to the numbers that you got from the previous problem.

Explanation / Answer

[Ca+2] = (34.9 x 0.0020)/73 = 9.56 x10-4 M

[F-] = (38.1x 0.0048 )/73 = 2.5 x10-3

Qsp = [Ca+2][ F-]2 = 9.56 x10-4 x (2.5 x10-3 )2   = 59.75 x10-10

whether a PPt will be formed or not is decided on comparison with ksp

ksp = 3.9 x10-11  

Qsp is greater than Ksp so PPT will be formed.

       =

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote