Calculate S for 1 mol of Hg vapor at 298.15 K if its pressure at that temperatur
ID: 996870 • Letter: C
Question
Calculate S for 1 mol of Hg vapor at 298.15 K if its pressure at that temperature is 0.001960 torr. Given a mol of^12C(g) and^13C(g), determine the ratio of the partition functions at the same volume and temperature. Without calculating an actual number, can you determine which one will have a larger value of q? According to the Sackur-Tetrode equation, is S proportional or inversely proportional to these state variables? temperature pressure. Do your answers agree with phenomenological thermodynamics' predictions on the variation of 5 with these variables? Use equation 17.56 to determine the change in energy, Delta E, when 1 mole of Ar is heated from 298 K to 348 K at constant volume. Compare this result with the change in energy calculated using (mass)(specific heat)(change in temperature). The specific heat of argon is 20.79 J/(mol middot K).Explanation / Answer
Here I wish S is specific gravity
Assume that Hg follows ideal gas law,
Pressure = 0.001960 torr x 760 = 1.4896 atm x 1.01 x 105 == 1.50 x 105 Pa
density = PM/RT
= 1.50 x 105 Pa x 200 kg/mol / ( 8.314 x 298.15 )
= 12138.8 kg/m3
Specific gravity = 12138.8 kg/m3 / 1000 kg/m3
= 12.138
=
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.