Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A typical candy bar weighs about 2.00 oz (1.00 oz = 28.4 g). a) assuming that a

ID: 754975 • Letter: A

Question

A typical candy bar weighs about 2.00 oz (1.00 oz = 28.4 g). a) assuming that a candy bar is 100% sugar and that 1.00 g of sugar is equivalent to about 4.00 Calories of energy, calculate the energy (in kJ) contained in a typical candy bar. _____ x 10 ___kJ b) Assuming that your mass is 66.5 kg and you convert chemical potential energy to work with 100% efficiency, how high would you have to climb to work off the energy in a candy bar? (potential energy = mass x g x height, where g= 9.81 m/s^2. _____ x 10___m ...Please help with explanation, very confused

Explanation / Answer

a. 28.4 x 2 = 56.8 g 56.8 x 4 = 227.2 Calories convert to kJ by multiplying by 4.184 = 950.6 = 951 b. sorry Im not too sure. I tried dividing 951/(9.8x56) didn't accept.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote