Calculate the cell potential of a cell operating with thefollowing reaction at 2
ID: 76451 • Letter: C
Question
Calculate the cell potential of a cell operating with thefollowing reaction at 25°C, in which[Cr2O72 ] = 0.030 M, [I ] = 0.019, M, [Cr3+ ] = 0.10 M, and [H+ ] = 0.60 M.
V
Explanation / Answer
Cr2O7 + 14H+ 6e- -> 2Cr3+ + 7H2O Ehalf =1.33 6I- -> 3I2 +6e- Ehalf = -0.64 E0 = 0.69 V E = E0 - (RT/[nF]) *lnQ E = E0 - (RT/[nF]) *ln([Cr3+]2/{[H+]14[I-]6[Cr2O72-]} ) n = 6 mol e-; F = 96485 C/mol ; R = 8.314 J/mol/K; E = 0.69 - (8.314*298/[6*96485]) *ln([0.10]2/{[0.60]14[0.019]6 [0.03]}) E = 0.562 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.