Calculate the cell potential in the redox titration when 10.0mL of 0.100M Ce(IV)
ID: 768994 • Letter: C
Question
Calculate the cell potential in the redox titration when 10.0mL of 0.100M Ce(IV) has been added to 50.0mL of 0.100M Fe(II) solution (in 1M HCl). The reference electrode is Ag-AgCl in saturated KCl. please explain how to solve this question, from book Answer: 0.499VExplanation / Answer
HA ------> H+ + A- HA be given acid HC3H5O20.1-x x xK = 1.3 x10^ -5 = (x^2)/(0.1-x)x = [H+] = 0.001134H+ moles = 0.001134 x 50 /1000 = 0.000056725 ml of 0.1 M KOH meansOH moles = 25 x0.1/1000 = 0.0025net OH- moles after titration = 0.0025-0.0000567 = 0.0024433[OH-] = 0.0024433 x 1000/75 =0.0318pOH = 1.5299pH = 12.47
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.