a 500g sample o metal with a specific heat value of 0.119cal/g was heated to 212
ID: 767864 • Letter: A
Question
a 500g sample o metal with a specific heat value of 0.119cal/g was heated to 212degrees Celsius. the metal was then placed in 2000g of h2o at 24degrees Celsius. find the final temp the experiment inside a calorimeter. (a) answer using calories (b) answer using joulesExplanation / Answer
(a) heat lost by the metal is equal to heat gained by water----->500*0.119*(212-x)=2000*(x-24)*1 gives x=29.43 degrees (here specific heat of water is taken as 1 Cal/g) (b)500*0.4979*(212-x)=2000*4.186*(x-24) which gives x=29.43 degrees (here specific heat of water is taken as 4.186 J/g) and the conversion for J/g to Cal/g is 1 joule per gram = 0.239005736 calories per gram
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.