a 50g ball moving in the posititive x direction with a speed of 2.0m/s strikes a
ID: 1443637 • Letter: A
Question
a 50g ball moving in the posititive x direction with a speed of 2.0m/s strikes a stationary 80g ball and glances off at an angle of 37 to the positive X axis after the collision the 50g ball has a speed of 160cm/s
a)what is the velocity of the 80g ball after the collision
b)was the collision perfectly elastic? (Substantiate you answer by calculation.)
A 50 g ball moving in the positive X direction with a speed of 2.0 m/s strikes a stationary 80g ball and glances off at an angle of37° to the positive X axis. After the collision, the 50 g ball has a speed of 160 cm/s. What is the velocity of the 80 g ball after the collision? Was the collision perfectly elastic? (Substantiate your answer by calculation.) a) the collision perfectly elastice Su b)Explanation / Answer
from the conservation of momentum
along x axis
m1u1x+m2u2x = m1v1x+m2v2x
u2 = 0
u1 = 2 m/s
v1 = 1.6 m/s
v2 = ?
50*200 = 50*160cos37+80*v2x
80v2x = 3610.92
v2x = 45.1365 cm/sec
along y axis
m1u1y+m2u2y = m1v1y+m2v2y
m2v2y = -m1v1y
v2y = -60.18 cm/sec
v2 = sqrt(v2x^2+v2y^2) = 75.227 cm/s = 0.75 m/sec
initial kinetic energy = 1/2m1u1^2 = 0.1 J
final kinetic energy = 1/2m1v1^2+1/2m2v2^2 = 0.0865 J
so some energy is lost during the collision so it is not elastic collision
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.