A 5.7 x 10-2 mg sample of a protein is dissolved in water to make 0.25 ml of sol
ID: 769305 • Letter: A
Question
A 5.7 x 10-2 mg sample of a protein is dissolved in water to make 0.25 ml of solution. The osmotic pressure of the solution is 0.56 torr at 25C. What is the molar mass of the protein?Explanation / Answer
molarity =osmotic pressure / R * T ------- Use R=62.36 L torr K^-1 ml^-1 , T=25+273 = 298 K, osmotic pressure =0.56 torr-------> Now put these values in mentioned equation and solve for molarity ------ molarity = 0.56 / 62.36 * 298 = 1.0 * 10^-7 -------- molarity = mass of solute / (molar mass of solute * volume in L) --------> molar mass of solute = mass of solute in g / (molarity * volume in L)----- mass of solute = 5.7 x 10-2 mg = 5.7 x 10^-5 g and volume = 0.25 mL = 0.00025 L ------Put these values in molar mass formula mentioned above and solve for molar mass -----molar mass of solute = 5.7 x 10^-5 g /( 1.0 * 10^-7 * 0.00025 L) = 2.28 *10^6 g / mol = 2.3 *10^6 g / mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.