Trapeze Artiste \"A\", Bozo \"B\", and guy \"C (82 kg each) stand with c.o.m. 9m
ID: 777063 • Letter: T
Question
Trapeze Artiste "A", Bozo "B", and guy "C (82 kg each) stand with c.o.m. 9m above the floor "A" swings gracefully on an 8m rope, so his feet reach the floor with horizontal velocity. "B" misses his rope and falls straight down into a barrel of water (surface 1m above floor). 1) Calculate Bozo's KE and xelosity as he reaches the water. u 2) Calculate Artiste's KE and momentum as he reaches the floor (c.o.m. m above floor). 3) What friction Force would be able to stops Artisté gracefully in 12 meters? guy "C" swings on his rope like "A", but enters a "cannon barrel" with a spring inside. 4) What spring stiffness is needed, to compress 3m while stopping the cannon guy? 5) What maximum Force does cannon-guy experience in the cannon barrel? ) An atom has-0 at r-0.4[nm] in PE function (· a) Draw the Force arrow applied to the atom, there. b) the atom will have maximum KE atr- c) estimate that maximum KE d) the atom will experience the strongest Force e) estimate that strongest Force (include units!): -2 -3Explanation / Answer
4)
Assuming that guy C also lands in the canon with horizontal velocity only,
PE at height 9 m = KE at height 1 m and PE at height 1 m ( Because the length of the rope is 8 m )
mg*9 - mg*1 = 0.5*m*v2 =====> v = 12.5283 m/s ( g = 9.81 m/s2 )
Now to stop this guy C, the KE possessed by this guy has to be absorbed by the spring by compressing 3 meters
==> KE = SPE ====> 0.5*m*v2 = 0.5*k*x2 ====> k = 1430.0645 N/m
5) Maximum force experienced by canon guy is from the compressed spring.
==> F = kx = 4290.1935 N
PLEASE ASK THE OTHER QUESTION AS A SEPARATE ONE AS WE ARE SUPPOSED TO SOLVE MULTIPLE QUESTIONS IN ONE GO. THANKS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.