A baseball coach shouts loudly at an umpire standing 2.9 m away. If the sound po
ID: 777637 • Letter: A
Question
A baseball coach shouts loudly at an umpire standing 2.9 m away. If the sound power produced by the coach is 16.82 10-3 W, what is the decibel level of the sound when it reaches the umpire? (Hint: Use the table below.)
dB
Explanation / Answer
Given power P = 16.82 * 10^-3 W
distance r = 2.9 m
The intansity at this distance is given by
I = P / A
I = P / (4pi * r^2)
I = (16.82 * 10^-3) / (4pi * (2.9)^2))
I = 1.6 * 10^-4 W/m^2
The reference intensity I0 = 1 * 10^-12 W/m^2
The decibel level is measured by
beta = 10 * log(I/I0)
beta = 10 * log(1.6 * 10^-4 / 10^-12)
beta = 82.04 dB
From table this is similar to an example of busy traffic, alarm clock that is approximately 80 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.